اخبار فرهنگی

مراسم سینه زنی و عزاداری در حسینیه ی امام خامنه ای

مراسم سینه زنی و عزاداری در شام شهادت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در حسینیه ی امام خامنه ای (مد ظله العالی) دفتر امام جمعه برگزار گردید.

عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و عزاداران شهرستان دالاهو بعد از ۱۴ شب عزاداری و سینه زنی و عرض ارادت به اهل بیت (ع) دیشب آخرین جلسه را با سخنرانی خطیب برجسته و عالم گران قدر حضرت آیت الله صالحی تبار به پایان رساندند.

آیت الله صالحی تبار در ابتدای سخنان خود فرمودند یکی از سندهای افتخار امیرالمومنین در شب لیله المبیت اتفاق افتاده است که آیه ی “وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّه‌” در همین شب نازل شد.

استاد دروس خارج حوزه علمیه اصفهان فرمودند: در شرح نهج البلاغه ابو جعفر اسکافی گفته است:

داستان در بستر رسول اکرم (ص) خوابیدن حضرت على (ع) به تواتر ثابت شده و جز دیوانه یا بى دین آن را انکار نمی‌کند و همه مفسرین روایت نموده‌اند که آیه «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی‏» تا آخر آیه در شب خوابیدن حضرت على (ع) جاى حضرت رسول (ص) و درباره على (ع) نازل شده است. در شان مولا امیر المومنین (ع) است. جبرئیل نزد سر حضرت على (ع) و میکائیل نزد پاى او نشستند جبرئیل بانگ زد: بخّ بخّ من مثلک یا علىّ! یباهى اللّه تبارک و تعالى بک الملائکه. (مبارک باد! مبارک باد! کیست مانند تو اى على که خداوند به وجود تو بر ملائکه مباهات می فرماید).

ایشان در ادامه فرمودند: دشمنی با اسلام از صدر اسلام بوده و به هر طریق تلاش می کردند که به اسلام ضربه ای وارد کنند به عنوان نمونه کیسه های پر از طلا و نقره، به روسیاهان مزدور می بخشیدند تا آن ها روایاتی به دروغ در مدح آن ها بسازند و به پیامبر خدا (ص) نسبت دهند؛ به سمره بن جندب صد هزار درهم می بخشند تا روایتی جعل کند که این آیه: وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ درباره ابن ملجم نازل شده است.

آیت الله صالحی تبار افزودند فضیلت امیرالمومنین بی شمار است که برای فراگیری این فضایل نیاز به روزها و شب ها مطالعه و استعانت از خود امیرالمومنین (ع) است.

ایشان عشق و اراده مردم شهرستان دالاهو را به اهل بیت عصمت و طهارت، خصوصا امام علی (ع) را تحسین برانگیز خواند و این مسئله را انگیزه ای برای بهره گیری از معارف امیر المومنین (ع) در راس آن کتاب نهج البلاغه دانستند و فرمودند در شهری که مردم آن سراسر محب امیرالمومنین هستند باید بهتر و بیشتر به فضائل این امام پرداخته شود.

در پایان این مراسم که با حضور پرشور مردم، فرماندار دالاهو و مسئولین شهرستان همراه بود، امام جمعه شهرستان حجت الاسلام و المسلمین موسی الرضا نوروزی از کلیه مسئولان و مردم و کسانی که در این ۱۴ شب به هر نحوی کمک کردند تقدیر و تشکر کرد و برگزاری این گونه مراسمات را تعظیم شعائر اسلام و با اهمیت دانست.

f 004

دیدن این مطالب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم

دیدگاه کاربران